2016 © epatik.com. PlanBlogForum Düzenleme ve Paylaşım
Eğitimde Öğrenme Senaryosu Etkinlik Planı
Hazırlayan epatik.com üyesi Eğitimci " ümit gazi uçaş "
Konu Başlığı Kodlama eğitimi

Senaryo Modelleri Öğrencilere.İçerik.Oluşturtma_ _ İşbirlikçi.Ö. _ Kişiselleştirilmiş.Ö_ _ Kişisel.Ö_ _ Okullar.Arası.İşbirliğiyle.Ö_ _ _ Sınıfı.Flip.Tersyüz.Yapma_ _ Oyun.Temelli.Ö_

Öğrenme Yaş Grubu _ 6-9 _ _ _
İlgi Alanları Sayısal _ Sözel _ Dil _ _ _ _ _ _ Kodlama

Neler Öğreneceğiz? Bilişim teknolojilerinin temeli olan kodlamanın ne demek olduğunu,nasıl başlanabileceğini,programcılığın belli başlı konularını (koşul,döngüler,hata ayıklama,vb.) tanıma,kendi oyununu,hikayesini tasarlama ve programlamayı öğreneceğiz.

Hayal Et Angry birds oyunu oynatılır.Oyunla ilgili konuşulur.Bildikleri,oynadıkları farklı oyunlar sorulur.Bu oyunların nasıl oynandıkları konusunda beyin fırtınası yapılarak paylaşılır.

Keşfet Team-up ile takımlar oluşturur.Microsoft,google,facebook gibi firmaların kurucularının programcılığına nasıl başladıklarını anlattıkları videoların izlenmesi,üzerine konuşulması.

Haritala Elde ettiği verileri kullanarak,duyduğu ve öğrendiği kavramlarla ilgili zihin haritası oluşturur.Popplet,text2mind gibi araçları kullanarak haritasını oluşturur.

İşbirliği Yap Code.org sitesinde öğretmen hesabı açılır.Öğrencilere bölüm oluşturularak kursa girişleri sağlanır.Avrupa Kdolama Haftasına ve Hour Of Code etkinliğine kayıt yapılır.

Yap Öğrenciler seviyelerine uygun kursa başlarlar.Kurs bitiminde "Play Lab " bölümünde kendi tasarımlarını yaparlar.Kizoa,Animoto ile sunumlarını hazırlarlar.

Sor Öğrenciler çalışmaları hakkında öğretmen ve diğer öğrencilerden,bu alanda bilgi sahibi kişilerden ve gelecekteki potansiyel kullanıcılardan sorarak geribildirim toplarlar. 

Tekrar Yap Öğrenciler eksiklerini tamamlar.Tasarımlarını geliştirirler.

Göster Öğrenciler tasarımları sınıfta,uygulamalı olarak gösterirler.Skype bağlantısı ile diğer akranlarına tanıtırlar.Skype Classroom ile partnerlerle ortak ders yaparlar.

Yansıt Her aşamada Teamup aracı ile yansıtmalar kaydedilir.Padlette çalışmalarını yansıtan bir duvar oluşturulur.Yapılan her çalışma sınıf bloğuna yüklenir.

Değerlendirme Öğretmen öğrencilerin çalışmalarını her aşamada  ClassDojo kullanarak değerlendirir.Sınıf bloğunda yansıtmasını yapar.

2016 © epatik.com. PlanBlogForum Düzenleme ve Paylaşım